Modernizacja trasy Kraków- Katowice „spędza sen z powiek” samorządowcom

Modernizacja trasy Kraków- Katowice „spędza sen z powiek” samorządowcom

03 lutego 2016 | Autor: RW | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, PAP
PODZIEL SIĘ

Podczas wspólnych obrad sejmików województwa śląskiego i małopolskiego w Katowicach podsumowano dotychczasową współpracę i debatowano o planach na przyszłość. Wśród sukcesów radni wymienili stworzenie wspólnej Strategii Rozwoju Polski Południowej oraz uzgodnienie przebiegu ekspresowej trasy S1 łączącej Mysłowice z Bielskiem-Białą. Porażką jest za to ciągnąca się od wielu lat modernizacja linii kolejowej E30 między Krakowem a Katowicami.

Fot. malopolskie.pl

– Nabieramy rozpędu w realizacji wspólnych przedsięwzięć. Wspólne zakupy taboru kolejowego – obsługującego połączenia między naszymi województwami i kolejny zaplanowany wspólny przetarg kolejowy to jeden z konkretów. Do tego wspólnie działamy w Brukseli, w ramach naszego przedstawicielstwa, czyli Domu Polski Południowej razem promujemy nasze regiony w stolicy Europy – mówi Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020 to pierwsza ze strategii ponadregionalnych w Polsce, która powstała dzięki oddolnej inicjatywie regionów. Założenia do dokumentu zostały przyjęte w grudniu 2011 roku, a dokument został ogłoszony na wspólnej Sesji Sejmików obydwóch regionów 5 kwietnia 2013 roku. Rząd przyjął Strategię 8 stycznia 2014 roku.

Dzięki kooperacji regiony lepiej przygotowały się do perspektywy finansowej UE 2014-2020 i wcielą w życie wspólne pomysły na wykorzystanie funduszy unijnych w obydwóch regionach.

– Dokument strategiczny był bardzo ważnym atutem w czasie negocjacji regionalnych programów unijnych na lata 2014-2020. Dzięki m.in. temu dokumentowi udało się nam wynegocjować środki znacznie większe niż w poprzedniej perspektywie. Efektami tego będziemy cieszyć wspólnie przez wiele lat – zaznacza marszałek Krupa.

Uzgadniając ten dokument samorządowcy akcentowali, że nie zmierza on do łączenia województw; nie zagraża ich tożsamości czy odrębności. Wskazywali na korzyści płynące np. z projektów, które dzięki strategii mają zyskiwać większe szanse na realizację - od połączeń drogowych i kolejowych, po przedsięwzięcia naukowe, środowiskowe czy turystyczne.

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego za dotychczasowe sukcesy współpracy uznał m.in. samo stworzenie wspólnej strategii. Przypomniał też, że oba regiony walczą o budowę ekspresowej trasy S1 łączącej Mysłowice z Bielskiem-Białą. Jak dotąd udało się wspólnie uzgodnić ostateczny przebieg tej drogi. Teraz samorządy czekają na zapisanie odpowiednich kwot w planach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Marszałek podkreślił też, że obu regionom „sen spędza z powiek” kolej.

– Na sesji to mocno wybrzmiało – stwiedził Wojciech Saługa zapowiadając „mocne monitorowanie” trwającej od 2011 r. modernizacji głównej trasy E30 Katowice-Kraków. Przypomnijmy, że prace rozpoczęte w 2011 r. miały zakończyć się w czerwcu 2014 r. Według obecnych planów zarządcy infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych inwestycja potrwa do połowy 2019 r.

3 komentarze

  1. Bzdury i demagogia. Radnym to się spieszyło do zwiedzania Muzeum i obiadu zaplanowanego na 14:00. Ani słowa o linach: Czechowice -Dziedzice - Oświęcim i Żywiec - Sucha Beskidzka. Zwłaszcza ta druga linia jest wpisana do SPP i tyle, jeśli o nią chodzi, ani kasy, ani planów rewitalizacji.

  2. A czy samorządowcy poruszyli także niewygodny temat wycofania się małopolskiego z finansowania odcinka Oświęcim - Czechowice-Dz.?

  3. Czyli samorządowcy nie śpią wcale w przeciwieństwie do PLK, które śpi doskonale. Za rok dowiemy się o niewykonalności modernizacji ze względu na stanowiska lęgowe "Jasia Wędrowniczka" w okolicach Balina i Woli Filipowskiej :)