Ponad 10 mld na kolej aglomeracyjną

Ponad 10 mld na kolej aglomeracyjną

24 lutego 2016 | Autor: RW
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe w nowej perspektywie budżetowej UE 2014 – 2020 przeznaczy ponad 10 mld zł na poprawę linii kolejowych służących przewozom aglomeracyjnym w największych polskich miastach. Projekty te są jednym z trzech priorytetów, które zarządca narodowej infrastruktury wyznaczył sobie do wykonania w ciągu najbliższych ośmiu lat.

Fot. Dominik Skudlarski

Wzmocnienie efektywności transportu kolejowego w miastach ma odbyć się poprzez poprawę przepustowości linii w obrębie aglomeracji oraz dojazdów do nich. Celem jest uzyskanie atrakcyjnego czasu przejazdu pociągów w porównaniu do ruchu drogowego.

Wytyczne KPK

Planując rozwój sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK, uwzględniono priorytety dotyczące obsługi połączeń aglomeracyjnych w ruchu pasażerskim m.in. na obszarze aglomeracji warszawskiej, krakowskiej, łódzkiej, wrocławskiej i górnośląskiej.

– Najważniejsze inwestycje, które będą realizowane w ramach aglomeracji, to m.in. modernizacja linii średnicowej w Warszawie, budowa tunelu w centrum Łodzi, rozbudowa do czterech torów trasy średnicowej w Krakowie oraz połączenie lotniskowe w Katowicach do Pyrzowic – mówi Maciej Kaczorek, dyrektor Biura Planowania Strategicznego w centrali PKP PLK.

Poprawa przepustowości będzie możliwa również dzięki budowie infrastruktury uzupełniającej, umożliwiającej separację ruchu pasażerskiego i towarowego. W tym celu PKP PLK do 2023 r. ma zamiar zrealizować projekty polegające na poprawie stanu technicznego linii szczególnie ważnych dla ruchu towarowego, w tym zapewniających ominięcie aglomeracji warszawskiej, poznańskiej i górnośląskiej (Katowic).

Oprócz szeregu dedykowanych projektów uwzględnionych w Krajowym Programie Kolejowym (KPK) do 2023 r. przewidziano także zadanie za ponad miliard złotych na infrastrukturalne projekty aglomeracyjne finansowane z Funduszu Spójności, które zostaną wyłonione dopiero w trybie konkursowym. O tym, jakie przedsięwzięcia zostaną ostatecznie zrealizowane, zadecyduje Ministerstwo Rozwoju. Niemniej, PKP PLK przygotowały wstępną listę zadań, o dofinansowanie których będą się ubiegały w ramach tego działania.

– Prowadzimy rozmowy z samorządami m.in. województwa kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia oraz PKP SA w sprawie wspólnego projektu, który obejmowałby odcinek od Torunia Głównego do Torunia Wschodniego. W ten sposób inwestycja obejmie także dworce i infrastrukturę miejską. Podpisaliśmy także porozumienie z województwem podkarpackim i miastem Rzeszów w sprawie studium dla podmiejskiej kolei aglomeracyjnej – wymienia Kaczorek. – Odbywamy szereg spotkań z samorządami. Jednak przedstawienie konkretnych ustaleń wymaga finalizacji rozmów – dodaje.

Wpływ na efektywność i sprawność połączeń aglomeracyjnych mają również inwestycje w modernizację systemów sterowania ruchem kolejowym.

Stołeczna kolej w odbudowie

Kluczowe działania dotyczące modernizacji stołecznego węzła kolejowego rozpoczną się w 2017 roku. Prace budowlane obejmą wtedy: modernizację linii obwodowej, budowę stacji Warszawa Główna i budowę nowego dworca kolejowego na stacji Warszawa Gdańska. Dopiero gdy te prace się zakończą, zapewniając odpowiednie trasy objazdowe i infrastrukturę pasażerską, rozpocznie się modernizacja „średnicy” – od Warszawy Zachodniej do Warszawy Wschodniej.

– Przewidujemy, że prace na linii średnicowej potrwają cztery – pięć lat – mówi Kaczorek. – Priorytetem będzie jak najsprawniejsze przeprowadzenie prac i minimalizowanie utrudnień dla pasażerów kolei poprzez zachowanie ruchu regionalnego na „średnicy” oraz zachowanie podstaw układu komunikacyjnego miasta. Z tego wynika czas trwania prac – nie możemy wszystkich realizować jednocześnie, zamykając naraz czterech czy pięciu głównych arterii dla kierowców na osi północ – południe (na styku z linią kolejową). Żeby jak najlepiej przygotować inwestycję podpisaliśmy list intencyjny z Urzędem m.st. Warszawy. Obie strony bardzo cenią sobie tę współpracę, która w ostatnich miesiącach polegała w dużym stopniu na uzgadnianiu dokumentacji projektowej dotyczącej linii obwodowej w celu powiązania przystanków kolejowych z komunikacją miejską, np. przystanku Warszawa Koło z planowaną stacją II linii metra – zaznacza.

W pierwszym etapie prac zmodernizowana zostanie linia obwodowa nr 20 i stacja Warszawa Gdańska, gdzie powstaje dodatkowy peron do obsługi zwiększonej liczby pociągów. Do przyjęcia większej liczby podróżnych ma być dostosowany również dworzec.

W kolejnej fazie PKP PLK przystąpi do przebudowy linii średnicowej Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia wraz z infrastrukturą w obrębie obu tych stacji. Aby nie powodować paraliżu komunikacyjnego, wyłączone z ruchu na tej trasie będą pociągi dalekobieżne. Ich obsługę przejmie Warszawa Gdańska. W trakcie prac, po średnicy cały czas będą jeździły składy aglomeracyjne i regionalne.

Równie dobrze zintegrowana z miastem będzie Warszawa Główna, gdzie obecnie mieści się Muzeum Kolejnictwa. – Tu ma kończyć bieg część ze składów regionalnych dojeżdżających do stolicy od strony zachodniej – wyjaśnia Maciej Kaczorek. Prace ruszą dopiero wtedy, gdy eksponaty muzeum trafią na przygotowane dla nich miejsce na warszawskich Szczęśliwicach. Choć nazwa sugeruje co innego, nie będzie to duży dworzec. Do otwarcia wspólnie z Urzędem Miasta nadamy mu nową nazwę. Po zakończeniu prac na średnicy stacja będzie dalej funkcjonować, zapewniając możliwość skierowania większej liczby pociągów z aglomeracji do centrum Warszawy.

Dodatkowe usprawnienie przewozów aglomeracyjnych w obrębie Warszawy może przynieść w przyszłości dostosowanie linii nr 509 do potrzeb pasażerów. Aby zrealizować ten cel, planowana jest budowa między przystankiem Warszawa Gołąbki i stacją Warszawa Gdańska nowych przystanków: Fort Wola, Wola Park oraz infrastruktury towarzyszącej.

– W tej chwili opracowujemy dokumentację dla projektu, który pozwoli w przyszłości wybudować przystanki osobowe na tej linii – wskazuje dyrektor Biura Planowania Strategicznego.

Kompletną przemianę przejdzie stacja Warszawa Zachodnia. Układ torowy zostanie tak przebudowany, aby zwiększyć jej przepustowość i umożliwić bezkolizyjne prowadzenie ruchu pociągów z kierunku Piaseczna do Legionowa. Pozwoli to na uruchomienie nowych linii SKM.

– Planujemy tam nowe, zadaszone perony, szerokie i wygodne przejście podziemne i skomunikowanie z nową, przechodzącą pod stacją, linią tramwajową z Wilanowa. Powinno to poprawić komfort pasażerów – mówi Maciej Kaczorek.

Łódzkie „metro”

Od kilku lat dużo dzieje się w Łodzi. Na finiszu znajduje się największe przedsięwzięcie kolejowe realizowane przez PKP PLK, czyli budowa dworca Łódź Fabryczna. W sierpniu inwestycja ma zostać oddana do użytku.

Trwają także przygotowania do kolejnego ogromnego projektu: przekopania tunelu średnicowego pod centrum Łodzi. Dzięki temu ruch kolejowy z Dworca Fabrycznego zostanie wyprowadzony na północ w kierunku Łodzi Żabieńca i na południe w kierunku Łodzi Kaliskiej.

– To jest kluczowy element, który da duży impuls do rozwoju kolei aglomeracyjnej, ponieważ pozwoli budować dogodne połączenia między wschodnią a zachodnią częścią miasta – tłumaczy Kaczorek. – Zdecydowaliśmy się przy tej okazji uwzględnić postulaty miasta, aby zlokalizować w tunelu dodatkowe przystanki osobowe. Nasze prace, uwzględniają potrzebę budowy dwóch stacji. Pierwszej – w centrum miasta, w pobliżu ulicy Kościuszki, Zielonej i Piotrkowskiej, oraz drugiej w pobliżu centrum handlowego Manufaktura.

Według przedstawicieli miasta to wielka szansa dla Łodzi. – Bez niej inwestycja wkopywania dworca Łódź Fabryczna pod ziemię byłaby bezsensowna – uważa radny Maciej Rakowski. Podkreśla, że dzięki powstaniu Przystanku Centrum przy ul. Zielonej miasto zyska „małe metro” zintegrowane z Łódzkim Tramwajem Regionalnym. Wydaje się, że to już przesądzone, chociaż PLK jest jeszcze w trakcie przygotowywania studium wykonalności dla budowy tunelu z uwzględnieniem tych przystanków.

Cały tekst przeczytasz w nr 2/2016 "Kuriera Kolejowego". Zachęcamy do jego zakupu w naszym sklepie internetowym http://sklep.kow.com.pl/.

BRAK KOMENTARZY