TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Płock buduje linię tramwajową
Karol Wach - Opublikowano: 22.11.2010 21:59:05 26 komentarzy
Płock buduje linię tramwajową

Płock jest coraz bliżej budowy tramwaju. W ubiegłym tygodniu wyczekiwany przez chyba większą cześć Płocczan przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie w mieście linii tramwajowej został ogłoszony. Spółka Miejskie Inwestycje poszukuje projektanta i wykonawcy infrastruktury, ale także dostawcy taboru. Dziś wiadomo, że trasa płockiego tramwaju ma liczyć nieco ponad 10 km długości i prowadzić z południowej dzielnicy Płocka, Borowiczki (tu także, przy ul. Harcerskiej ma powstać zajezdnia tramwajowa), do położonego w północnej części miasta Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, przy ul. Medycznej. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 19 przystanków. Oferenci mogą zgłaszać swoje oferty do dnia 12 stycznia 2011 roku.

Przyszłe płockie tramwaje mają być:

1) fabrycznie nowe, niskopodłogowe,

2) dwukierunkowe z drzwiami wejściowymi po obu stronach wagonu,

3) z silnikami asynchronicznymi z napędem prądu przemiennego oraz sterowaniem elektronicznym,

4) o długości ok. 30 m i szerokości ok. 2 350 mm i pojemności ok. 200 pasażerów (ok. 4 osoby na 1 m2),

5) o dopuszczalnym nacisku 10 t na oś,

6) przystosowanego do eksploatacji po torach o szerokości 1 435 mm, w ilości 10 szt. wraz ze świadczeniem usług utrzymania technicznego taboru.

Pojazdy muszą ponadto posiadać świadectwo homologacji wydane przez Ministerstwo Infrastruktury, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie homologacji tramwajów i trolejbusów z dnia 30.12.2003 r.

Na wykonawcę, który będzie projektował i budował nową, płocką linię tramwajową czekają takie zadania, jak:

1) wybudowanie torów, o szerokości 1 435 mm;

2) wybudowanie węzłów rozjazdowych;

3) wybudowanie przystanków tramwajowych;

4) budowa sieci trakcyjnej wraz z budową elementów składowych;

5) wbudowanie kabli umożliwiających zasilenie trasy;

6) ustawienie słupów trakcyjnych;

7) wybudowanie i wyposażenie podstacji;

8) wybudowanie mostu drogowo-tramwajowego (konstrukcja żelbetowa, ok. 110 m długości, 2 pasy drogowe po 3,5 metra każdy, dwutorowa trasa tramwajowa, przejście dla pieszych, ścieżka rowerowa);

9) wybudowanie przepustów;

10) wybudowanie zajezdni tramwajowej;

11) przebudowę istniejących jezdni;

12) przebudowa sygnalizacji świetlnej;

13) budowa instalacji sanitarnych oraz odwodnienia;

14) roboty rozbiórkowe.

Oferty zostaną rozpatrzone zgodnie z następującymi kryteriami:

1) cena realizacji projektu –waga 80

2) termin realizacji projektu –waga 10

3) zużycie energii elektrycznej przez tabor tramwajowy –waga10.   

Sprawdź też:
Płock
przetarg

  • Krispolo – 23.11.2010

    Trzymajmy kciuki za płockie tramwaje.

  • Krispolo – 23.11.2010

    Trzymajmy kciuki za płockie tramwaje.

  • Tramwajorz – 24.11.2010

    A dlaczego nie dopuszczają silników synchronicznych neodymowych? to jest dużo lepsze niż asynchrony i mają wyższą sprawność.

  • Maxu30 – 25.11.2010

    Dla mnie ciekawostką jest wymaganie dotyczące dotyczące taboru - "dwukierunkowe" - czyli założeniem jest linia jednotorowa

  • Janek – 25.11.2010

    @Maxu30: Dwukierunkowe tramwaje nie znaczą, że będzie linia jednotorowa. Raczej bym postawił na to, że będzie linia bez pętli.

  • Tomasz Flaga – 25.11.2010

    Trzymam kciuki!

  • Combino – 25.11.2010

    Po pierwsze,na wizce ciągle Translohr (czyli NIE TRAMWAJ),po drugie... to jest wszystko dalej patykiem na wodzie pisane,bo projekt nie ma porządnego finansowania.Innymi słowy: unieważnienie przetargu w najbliższych miesiącach nie będzie dla mnie niespodzianką.

  • esbek – 25.11.2010

    Ale się niektórzy przyczepili do Translohr-a. Wystarczy przejrzeć zakres przetargu aby zobaczyć, że jest w nim mowa o torze 1435mm.

  • Trajluś – 25.11.2010

    Zastanawiam się dlaczego nie trolejbusy, tak mało jest miast w Polsce z tym środkiem transportu :( Mieszkam w Tychach i jestem dumny, że w moim mieście kursują trajtki (mogliby jeszcze rozwijać i modernizować sieć). Płock jest takiej wielkości, że trolejbus jest idealny dla takiego miasta, do tego budowa trakcji jest tańsza niż infrastruktury tramwajowej. No cóż są "mądre głowy", które rządzą miastami ;/

  • góral – 25.11.2010

    A ja mieszkam w Lublinie i uważam, ze trolejbus to tylko półśrodek, który niewiele zmienia - chyba że są same przeguby i jeżdżą tylko buspasami ;) A Płockowi gratuluję i strasznie zazdroszczę tramwajów :)

  • wotuf – 26.11.2010

    Ludzie co wy piszecie o trolejbusach. Dopóki nie ma wyznaczonego buspasa trolejbus stoi w korku tak samo jak zwykły uczestnik ruchu. Tramwaj to co innego. Korzysta ze swojego pasa ruchu i "nie zwraca uwagi" na korki. Bardzo dopinguję Płock w tej inwestycji. Dobra lokata na przyszłość!

  • Antypejsbuk – 26.11.2010

    Wotuf: Autobus też może korzystać ze swojego pasa ruchu i "nie zwracać uwagi" na korki, trolejbus tak samo. Ten przywilej nie jest zarezerwowany dla tramwaju. Tak się zastanawiam nad celowościa tej inwestycji. Czym niby tramwaj w mieście wielkości Płocka góruje nad autobusem jadącym po wydzielonych pasach?

  • waldo11 – 26.11.2010

    Góruje kosztami. W Płocku cała impreza ma zamknąć się kwotą 500mln zł (w tym średniej wielkości most specjalnie dla tramwaju). Poza tym budowa jednej tylko linii budzi zawsze pytanie o sensowność przedsięwzięcia. Trasa też budzi sporo wątpliwości: przebiega wzdłuż głównego ciągu ulic miasta to fakt, tyle że historycznie ukształtowane najbardziej obciążone linie autobusowe prowadzą jakoś innymi ulicami. Poza tym nie prowadzi bezpośrednio do dwóch największych z oddalonych od centrum osiedli tylko przebiega dokładnie między nimi. Ogromne koszty tramwaju prawdopodobnie spowodują znaczącą redukcję ukształtowanych zgodnie z istniejącymi potokami pasażerskimi linii autobusowych. Skutkiem będzie raczej dezintegracja istniejącej sieci komunikacyjnej, niż jej rozwój, orazi wymuszona jej koncentracja wzdłuż jednej linii tramwajowej. Wymuszona, bo wzdłuż planowanej trasy tramwaju i nie kursuje żadna linia autobusowa, nie byłaby po prostu konkurencyjna wobec tych już ukształtowanych. Mimo tych wad i potężnych kosztów miasto uparcie dąży do budowy. W mieście tej wielkości można znacznie bardziej racjonalnie i tanio rozwinąć komunikację autobusowa, no może trolejbus - tam gdzie nasilenie ruchu jest naprawdę znaczne i koszty inwestycji mają szansę się w jakieś formie zwrócić. Tramwaj-jako nowa inwestycja się jednak nie opłaci. Pozostawiam ten wniosek tym, którzy z oddali kibicują Płockowi, nie znając realiów. I kibicuję tym miastom, w których modernizuje się istniejąca już sieć, lub też buduje się ją tam, gdzie jest w stanie dowieść swej przewagi nad innymi formami komunikacji, a nie jest tylko snem wizjonera.

  • Krispolo – 27.11.2010

    Pomyślmy dobrze. Jeżeli na całym Zachodzie, na Wschodzie, a nawet w Australii powraca się do tramwajów z pomocą rządową w wielu wypadkach, to nie mogą to być fanaberie lokalnych marzycieli. Polecam lekturę prasy fachowej,np.,,Swiata Kolei''.

  • Antypejsbuk – 27.11.2010

    No dobrze, ale ja jednak poproszę o konkretne argumenty, a nie o ogólniki w rodzaju "a bo w Australii też powraca się do tramwajów". Jeśli już muszą koniecznie robić w Płocku ten tramwaj, to powinno to być chociaż robione w formie wspólnych pasów tramwajowo-autobusowych. Ale znając życie, to pewnie nic z tego - zamiast oczekiwać na wspólnym przystanku, ludzie będą teraz biegać między przystakiem tramwajowym i autobusowym i wypatrywać, co szybciej przyjedzie. Bez sensu.

  • wotuf – 27.11.2010

    Autobus też może koszystać ze swojego pasa pod warunkiem że z drogi trzy pasmowej wydzieli się jeden pas ruchu wyłącznie dla busów, ale jeśli droga dalej zwężą się do dwóch pasów ruchu to pozostaje tylko jedenn dla innych uczestników ruchu. Wyobraź sobie waldo11, że już w tym momencie droga z Podolszyc się korkuje, a co tu mówić jak się zabierze po jednym pasie ruchu w obydwu kierunkach. Widzę, że zazdrościcz miastu tak odważnej inwestycji. Pewnie męczysz się w mieście z trolejbusami i chętnie byś się przesiadł do nowego pachnącego tramwaju. W ogóle śmieszą mnie trolejbusy gdyż to jest śmieszny autobus z trakcją i chyba jedynym argumentem za jest poprawa jakości środowiska. Popatrz na Olsztyn - miasto też buduje sieć trakcyjną pod tramwaje. Nie dziwi Cię to?

  • waldo11 – 27.11.2010

    Pomyślmy dobrze: Jeśli na Zachodzie powraca się do tramwajów (w większości wypadków buduje się systemy od zera w miejsce tych zlikwidowanych kilkadziesiąt lat temu), to znaczy że dostrzeżono bezsprzeczne korzyści osiągane przede wszystkim w dużych i średnich ośrodkach miejskich: wysoką efektywność tego środka transportu tam gdzie linie te dają się odseparować od ruchu samochodów, i tam gdzie odpowiednio duże miasta generują duże i skoncentrowane na niewielu kierunkach potoki pasażerskie. Jednak argumentem przesądzającym powstawanie nowych sieci tramwajowych jest sensowność ekonomiczna: buduje się je tam gdzie autobusy osiągnęły kres wydajności z powodu zakorkowania dróg, a koszt sieci tramwajowej jest akceptowalny. Nie zapominajmy że koszty takiej inwestycji w krajach zachodnich jest tylko trochę większy niż w Polsce, a PKB/mieszkańca jest średnio pięciokrotnie wyższy niż w naszym kraju. Tym samym budżety miejskie proporcjonalnie są wielokrotnie większe niż w Polsce, a więc realna zdolność tych miast do inwestowania w transport szynowy jest wielokrotnie większa. W sytuacji budżetowej naszych miast konieczne jest z reguły szukanie rozwiązań przede wszystkim wykonalnych finansowo, dlatego tam gdzie przydałoby się metro - bardziej racjonalnym rozwiązaniem bywa szybki tramwaj, a tam gdzie chciałoby się mieć tramwaj - warto rozważyć tańsze inwestycje drogowe i rozbudowę komunikacji autobusowej. Gdzieniegdzie trolejbusowej. Funkcja jest bardzo ważna, ale krytycznie ważny jest sens ekonomiczny.

  • Antypejsbuk – 27.11.2010

    "Autobus też może koszystać ze swojego pasa pod warunkiem że z drogi trzy pasmowej wydzieli się jeden pas ruchu wyłącznie dla busów, ale jeśli droga dalej zwężą się do dwóch pasów ruchu to pozostaje tylko jedenn dla innych uczestników ruchu." No co Ty? Przecież można wyasfaltować rezerwę terenu dla tramwajów i zrobić tam dwa pasy tylko dla autobusów, niczego nie zabierając kierowcom. W czym problem????

  • wotuf – 28.11.2010

    Wszystko w porządku Antypejsbuk ale w Alejach Kobylińskiego gdzie ma przebiegać linia tramwajowa jest droga zwężona po jednym pasie ruchu w obydwu kierunkach i nie ma pasa zieleni z którego można by zrobić dodatkowy pas i co wtedy? Gdzie ma pojechać ten Twój trolejbus? Piszesz bzdury a nie masz pojęcia o topografii miasta. Zejdź na ziemię bo Twój trolejbus to przeżytek! Na wsi może i tak ale w nowoczesnym mieście na Mazowszu nie widzę trolejbusów.

  • Antypejsbuk – 28.11.2010

    Wotufie spokojnie, gdzie ja piszę, że popieram trolejbusy? Kto inny to pisał. Ja piszę, że zamiast tramwaju wystarczy zwykły autobus na wydzielonym pasie. A gdzie ma pojechać autobus w tych całych Alejach Kobylińskiego? Oczywiście tam, gdzie miałby jechać tramwaj :) PS. Fajnie, że Płock jest nowoczesnym miastem na Mazowszu. Super, cieszę się Waszy, szczęściem.

  • wotuf – 29.11.2010

    A co może nie jest nowoczesny? Najnowoczesniejszy most na Wiśle, najnowocześniejszy amfiteatr oraz hala sportowa. Jak się nie znasz to się nie udzielaj. Zazdrość ludzka nie ma granic.

  • Antypejsbuk – 29.11.2010

    Wotufie, nie ma się co obrażać. Co prawda brakuje obwodnicy Płocka od strony północnej i obwodnicy Radziwia też brakuje i nie ma za bardzo dokąd tym mostem jechać, ale fakt, fajny jest, może się podobac :) Szacun! Co nie znaczy, że mam jakieś "ale" do Płocka. Z całego serca życzę Wam, aby z tego fajnego mostu dało się jechać dalej z sensowną prędkością, a nie utykać na uliczkach Radziwia. No i te cygańskie rudery tuż koło Rynku w końcu ogarnijcie :)

  • wotuf – 30.11.2010

    Przepraszam obwodnica Radziwia już dawno funkcjonuje!! Widzę że dawno nie byłeś w mieście więc zapraszam. A co do kamienic na Rynku Agencja Rewitalizacji Starówko powoli dba o prawidłowy wizerunek.

  • wotuf – 30.11.2010

    Przepraszam obwodnica Radziwia już dawno funkcjonuje!! Widzę że dawno nie byłeś w mieście więc zapraszam. A co do kamienic na Rynku to Agencja Rewitalizacji Starówki powoli dba prawidłowy wizerunek.

  • Zygfryd Jadowity – 30.11.2010

    wotuf powiedz mi gdzie jest ta obwodnica Radziwia bo jazda ze środka Radziwia do Gór i dalej na nowy most to raczej nie jest obwodnica. JESTEM za tramwajem ale cała ekipa MM to .... mniej niż zero i to absotutne

  • lunch – 27.01.2011

    Co to są Aleje Kobylińskiego? O kurde...

Dodaj komentarz

InfoBus nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w portalu infobus.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma „JMK analizy rynku transportowego” oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2016, kiedy będziemy świętować 15-lecie portalu! Portal TransInfo.pl działa od 2001 roku. Początkowo - pod nazwą InfoBus.pl - zajmował się tylko...