Polska w 20-tce światowych liderów KDP

Polska w 20-tce światowych liderów KDP

02 marca 2016 | Autor: ARR | Źródło: GoEuro
PODZIEL SIĘ

Polska znalazła się w zestawieniu 20 państw przodujących na świecie w zakresie posiadanego taboru kolei dużych prędkości – tak wynika z rankingu opublikowanego przez firmę GoEuro. Pendolino, pokonujące w naszym kraju niektóre odcinki tras z prędkością 200 km/h, zapewniło nam 16. miejsce w zestawieniu ogólnym.

Fot. Ryszard Jakimowicz

Według szczegółowych analiz autorów rankingu koleje dużych prędkości w Polsce dotrzymują kroku krajom europejskim, które mają od nas większe doświadczenie w tej dziedzinie.

Francja tylko nieznacznie wyprzedza nas (o jedyne 0,12%) w kategorii liczby mieszkańców, którzy mają dostęp do kolei dużych prędkości. Dodatkowo, bilety na jeżdżące po Polsce pociągi Pendolino są znacznie tańsze niż koszt przejazdu francuskimi liniami TGV.

W przypadku Portugalii znacznie lepiej rozwinięta jest siatka połączeń niż w Polsce (24,56% w stosunku do 0,51%), dostępna jest mniejszej grupie za znacznie wyższą cenę. Koleje szybkich prędkości w Portugalii rozpędzają się do prędkości 220 km/h.

Uwzględniając osiąganą prędkość, ceny, przystosowanie sieci oraz wielkość obsługiwanej populacji, nie pozostaje niespodzianką, iż światowym liderem kolei dużych prędkości jest Japonia. Kraj ten zaprezentował pierwszy tabor kolei dużych prędkości już w 1964 roku i do dziś, osiągając zawrotną prędkość 603 km/h, przoduje na światowym rynku technologicznych innowacji.

Pomimo tego, iż Japończycy są światowymi liderami kolei dużych prędkości, to prawdziwymi pionierami tej gałęzi transportu byli Niemcy. Pomiędzy 1899 a 1903 rokiem prowadzili oni eksperymenty na odcinku 72 km pomiędzy Marienfelde i Zossen, podczas których pociągom udało się osiągnąć prędkość 210,2 km/h. Niestety, prototypy nigdy nie zostały użyte w codziennym transporcie. Późniejsza bariera 300 km/h utrzymywała się bardzo długo. Dopiero w latach 50. XX udało się ją przekroczyć Francuzom i dokonali tego pociągiem SNCF Class CC 710.

Z rankingu wynika, że na całym świecie jedynie 4,6% ludności posiada dostęp do sieci kolei dużych prędkości. Obecnie, by sprostać oczekiwaniom związanym z kosztami podróży oraz pokonywaniem długich odcinków trasy w jak najkrótszym czasie, trwają prace nad 17 418 km linii. W przeważającej większości znajdują się one na terenie Azji.

Pełna wersja rankingu dostępna na stronie: goeuro.pl/pociagi/kolej-duzych-predkosci.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Pociągiem na Puchar Świata Pociągiem na Puchar Świata
Następny artykuł Pendolino jedzie do Jeleniej Góry i Kołobrzegu Pendolino jedzie do Jeleniej Góry i Kołobrzegu

1 komentarz