Coraz krótsza podróż do Krakowa i Rzeszowa

Coraz krótsza podróż do Krakowa i Rzeszowa

09 marca 2016 | Źródło: PKP PLK
8
PODZIEL SIĘ

Skrócenie czasu przejazdu, wyższy komfort obsługi na stacjach, nowoczesne mosty. Tak w skrócie można opisać modernizację linii kolejowej E30, łączącej Kraków z Rzeszowem przez Bochnię, Tarnów i Dębicę. Na trasie kursują już pociągi Pendolino, a pasażerowie mogą korzystać z nowych peronów z wiatami i systemem informacji pasażerskiej. To jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Fot. PKP PLK

Inwestycja obejmuje modernizację blisko 140 km torów. Po zakończeniu prac czas przejazdu najszybszym pociągiem między Krakowem a Rzeszowem wyniesie ok. 90 minut. Składy pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. W ramach prowadzonych robót, przebudowanych i wybudowanych zostanie łącznie 139 wiaduktów, mostów i estakad. 

Szybsza podróż pomiędzy stolicami Małopolski i Podkarpacia to nie jedyne korzyści z kolejowej inwestycji. PLK zadbały również o komfort podróżnych. Duży zakres zmian widać na stacji Bochnia, gdzie wybudowane zostało przejście podziemne, łączące dwie części miasta podzielone linią kolejową. Nowe oblicze zyskały również perony, wyposażone w wiaty, ławki, system nagłośnienia i informacji pasażerskiej. Stacja została w pełni dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Zamontowano m.in. windy, a także podwyższono perony, dzięki czemu łatwiej jest wsiadać i wysiadać z pociągu. 

Prace modernizacyjne w Bochni wpłynęły znacząco na funkcjonalność układu komunikacyjnego miasta. W ciągu ulicy Krzeczowskiej powstał wiadukt kolejowy, który zastąpił dotychczasowy przejazd, co pozytywnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa i płynność ruchu samochodowego w rejonie miasta. Diametralna poprawa nastąpiła również po przebudowaniu obiektu w ciągu ul. Wygoda, gdzie pierwotnie odbywał się ruch wahadłowy. Obecnie istnieje możliwość jednoczesnego przejazdu samochodów w obu kierunkach. Również zmodernizowane obiekty inżynieryjne, w ciągu ul. Wodociągowej i ul. Majora Bacy, stały się wygodniejsze dla użytkowników.

Zmodernizowany przez PKP S.A. dworzec kolejowy w Bochni został oddany do użytku w kwietniu 2012 r. Prace remontowe objęły m. in. odnowienie elewacji, wymianę dachu, drzwi i okien oraz wszystkich instalacji sanitarnych i elektrycznych. Budynek zyskał nowoczesną i bardziej przyjazną przestrzeń pasażerską, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przygotowano także pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Z myślą o bezpieczeństwie podróżnych w obiekcie został zainstalowany nowoczesny monitoring. 

Obecnie prowadzone są intensywne prace na czterech stacjach: Tarnów Mościce, Tarnów, Ropczyce i Sędziszów Małopolski. Już na początku kwietnia rozpocznie się wzmacnianie podłoża na szlaku Ropczyce – Sędziszów Małopolski. Na pozostałych odcinkach trwają roboty związane z przebudową dróg oraz prace około torowe. Wybudowane zostaną także cztery nowe wiadukty drogowe (m.in. w Woli Rzędzińskiej, w ciągu drogi powiatowej Wola Rzędzińska – Ładna – Skrzyszów). 

Wśród ważniejszych obiektów na obszarze modernizowanej linii zaplanowano także przebudowę wiaduktów kolejowych w Tarnowie w ciągu Al. Tarnowskich i ul. Gumniskiej. W miejscu przewidzianych do likwidacji dwóch przejazdów kolejowych kat. A w miejscowości Czarna i Grabiny (w ciągu dróg powiatowych) wybudowane zostały wiadukty kolejowe. W ramach projektu modernizowany jest system i urządzenia odpowiedzialne za bezpieczny i sprawny przejazd pociągów. Powstaną również dwa Lokalne Centra Sterowania Ruchem Kolejowym (LCS), które pozwalają przygotować i obsługiwać kursowanie pociągów na dłuższych odcinkach linii.

Przebudowa linii to również zmniejszenie emisji hałasu oraz drgań akustycznych do środowiska dzięki zastosowaniu m.in. szyn bezstykowych. Dodatkowo hałas ograniczają ekrany akustyczne, ustawione w miejscach wyznaczonych na podstawie badań. Aby linia kolejowa nie była barierą dla zwierząt, przepusty pod torami zostały dla nich tak dostosowane, że pełnią role przejść. 

8 komentarzy

  1. 160 km/h to musi byc podstawa PKP. Linie Przemysl-Krakow-Katowice-Wroclaw-Jelenia Gora. Linia ze Szczecina przez Poznan do Wroclawia i przez Kluczbork do Katowic. Ze Zebrzydowic i Bielska Bialej przez Katowice-Koluszki-Warszawe do Bialegostoku. Z Zakopanego przez Krakow-Radom-Kielce-Warszawe do Gdanska. Magistrala weglowa Gdynia- Katowice przez Bydgoszcz-Zdunska Wola. Terespol-Warszawa-Poznan- Rzepin. Olsztyn-Poznan-Rzepin. Nowe trasy jak za sanacji: Przemysl-Rzeszow-Lublin-Bialystok-Olsztyn-Gdansk-Koszalin-Szczecin, dwutorowa i zelektryfikowana. Warszawa-Lodz-Zdunska Wola-Olesnica-Wroclaw. Polska nie potrzebuje KDP TYLKO dla Pendolino. CMK wystarczy. Modernizacja linii tranwersalnej z Zywca do Przemysla. PKP LK POWINNY przede wszystkim modernizowac linie istniejace., n.p. Krakow-Krzemionki jako genialna inwestycja. Wiecej takich inwestycji. Nowe trasy wywoluja protesty obywatelskie. Dlatego nowe trasy jako rozwiazanie wyjatkowe. N.P Zdunska Wola-Olesnica, albo Rzeszow-Lublin-Bialystok. Na tych 5000 km ma miejsce 80 % przewozow pasazerskich. Logiczne gdyz przy tych liniach znajduja sie wszystkie maista wojewodzkie i pozostale duze miasta Polski.

  2. A co z częścią peronową st. Rzeszów Główny? czy wygląd peronów dalej ma odstraszać podróżnych? Dlaczego nie dołączono stacji w Rzeszowie do modernizacji powyższej trasy. Jak na blisko 200-tysięczną stolicę Podkarpacia to obecny po prostu kurnik nie dworzec. Czy nie okaże się tak że przebudowy torów i peronów w Rzeszowie doczekamy się ale na świętego Dygdy?????????

  3. Nie ma się czym podniecać, w 1993 r. "Małopolska" nadrabiając opóźnienie jechała z Krakowa do Rzeszowa w czasie 1 h 45 min. Bez robienia linii od nowa ...

    • RJ 28.08.2000 - 09.06.2001: - Pociąg Pospieszny 33106 "Rzeszowianin" - odjazd ze stacji Rzeszów 3:45, przyjazd do Tarnowa 4:42, zaś do Krakowa 5:40; - Ex 3502 Małopolska - odjazd z Rzeszowa 7:57, przyjazd do Tarnowa 8:50, natomiast do Krakowa 9:45; - Pociąg Pospieszny 3602 - odjazd z Rzeszowa 7:09, przyjazd do Tarnowa 8:09, natomiast do Krakowa 9:10; - Pociąg Pospieszny 38102 Światowid - odjazd z Rzeszowa 10:43, przyjazd do Tarnowa 11:41, zaś do Krakowa 12:40; - Pociąg Pospieszny 36002 - odjazd z Rzeszowa 12:47, przyjazd do Tarnowa 13:44, natomiast do Krakowa 14:40; - Ex 3700 Wielkopolanin - odjazd z Rzeszowa 15:00, przyjazd do Tarnowa 15:51, zaś do Krakowa 16:45.

      • To znaczy, ze jezeli chodzi o kolej to komuna wcale najgorsza nie byla. Komuna inwestowala i modernizowala trasy kolejowe bylych zaborcow, trasy poniemieckich koleji slaskich (Slask nie byl pod zaborami) i trasy Polski sanacyjnej.