Koleje Ukraińskie zacieśniają współpracę z PKP LHS i Centralą Zaopatrzenia Hutnictwa

Koleje Ukraińskie zacieśniają współpracę z PKP LHS i Centralą Zaopatrzenia Hutnictwa

21 lipca 2016 | Autor: RW | Źródło: Ukrzaliznytsia
PODZIEL SIĘ

Inwestycje w modernizację linii kolejowych i parku taborowego Ukrzaliznytsji (UZ) oraz możliwości współdziałania w rozwoju przewozów towarowych na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku przebiegającego przez Ukrainę – to główne tematy rozmów na najwyższym szczeblu między Kolejami Ukraińskimi, PKP Linią Hutniczą Szerokotorową oraz Centralą Zaopatrzenia Hutnictwa, które odbyły się wczoraj w Kijowie.

Fot. Ukrzaliznytsia

Linia LHS to najdłuższa na terenie Polski (licząca 394,6 km) linia kolejowa o rozstawie szyn 1520 mm, przeznaczona do transportu towarowego. Jej atutem jest to, że jest najdalej wysuniętą na zachód linią szerokotorową w Europie. Łączy kolejowe przejście graniczne polsko-ukraińskie Hrubieszów/Izow (Włodzimierz Wołyński) ze Śląskiem, gdzie w Sławkowie w Zagłębiu Dąbrowskim (25 km od Katowic) kończy swój bieg. W Sławkowie mieści się również terminal przeładunkowy (tzw. Euroterminal), którego większościowym udziałowcem jest Centrala Zaopatrzenie Hutnictwa, działająca w sektorze górnictwa i hutnictwa.

W stolicy Ukrainy, Zbigniew Tracichleb, prezes PKP LHS wyraził zainteresowanie stanem lokomotyw i pozostałego taboru UZ, kierunkami polityki taryfowej w zakresie transportu koksu i węgla, a także możliwościami usprawnienia przewozów przez przejście graniczne Hrubieszów/Izow. Podczas spotkania z szefem Kolei Ukraińskich, Wojciechem Balczunem omówiono również plany elektryfikacji linii Kowel – Izow. Dla naszego wschodniego partnera to szczególnie ważny projekt, gdyż trasa obsługuje 90% towarów wożonych koleją między Ukrainą i Polską. Prezes Ukrzaliznytsji zaznaczył, że gotowe jest już studium wykonalności dla przedsięwzięcia. Jednocześnie zachęcał prezesa Tracichleba do elektryfikacji linii po polskiej stronie aż do stacji Hrubieszów Towarowy. Obie inwestycje poprawiłyby efektywność przewozów.

– Dla nas ważne jest, aby rozszerzać współpracę i realizować nowe projekty ukierunkowane na potrzeby klientów, ponieważ od ich pozyskania zależy wzrost ładunków przewożonych koleją – powiedział Balczun.

Ponadto, rozmawiano o perspektywach wykorzystania przebiegającego przez Ukrainę tzw. transkaspijskiego korytarza transportowego z Europy do Chin w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Szefowie PKP LHS i UZ zadeklarowali bliską kooperację przy nowych projektach intermodalnych realizowanych na tej trasie. 

Potwierdzeniem dobrych relacji polsko-ukraińskich było podpisanie memorandum o współpracy między Ukrzaliznytsją a Centrum Zaopatrzenia Hutnictwa. Zgodnie z umową, którą sygnowali Wojciech Balczun i Adam Gorszanów, prezes CZH, strony wyraziły chęć podjęcia wspólnych działań mających na celu zwiększenie wymiany handlowej między oboma krajami.

BRAK KOMENTARZY