TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Dlaczego pękają szyny w Olsztynie?
PAP - Opublikowano: 11.01.2016 10:41:20 7 komentarzy
Dlaczego pękają szyny w Olsztynie? (foto: UM Olsztyn)

Eksperci ocenią stan techniczny nowo położonych torów tramwajowych w Olsztynie i wskażą przyczynę ich pękania. W ostatnich dniach w stolicy Warmii i Mazur doszło do kilku awarii, które czasowo unieruchomiły komunikację tramwajową wprowadzoną kilkanaście dni temu.

Pod koniec roku mieszkańców Olsztyna zaczęły wozić na trzech liniach nowoczesne tramwaje - nowy środek transportu publicznego w mieście. Pasażerowie mogą korzystać z tras łączących osiedla południowe miasta ze Śródmieściem, z dworcem kolejowym oraz z kampusem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W ciągu ostatnich kilku dni doszło jednak do przypadków pęknięcia szyn w pobliżu dużych osiedli. Awarie te unieruchomiły tramwaje na kilka godzin, skrócono także trasy przejazdu.

Winna temperatura?

Jak podała Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie, władze miasta spotkały się z wykonawcą odcinka, na którym doszło do awarii, podwykonawcą, który odpowiadał za spawanie szyn i inżynierem kontraktu, by ustalić, co mogło doprowadzić do pęknięć. - Na pewno spowodowały je wahania temperatury, która w Olsztynie w ciągu kilku dni spadła z +15 st. C do - 13 st. C. Mimo to taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. I dlatego za kilka dni zostanie zlecona ekspertyza, która - mamy nadzieję - odpowie na pytanie, dlaczego do tego doszło. Zgodnie z zapewnieniami firmy zajmującej się spawaniem, wszystkie reżimy wykonawcze zostały zachowane i nie doszło do nadtopienia szyn. Być może zawiniła jakość torów - wyjaśnia Bartoszewicz.

Dodała, że na razie nie można spekulować, co mogło być przyczyną awarii. - Poczekamy na wyniki badań firmy, która specjalizuje się w ocenie stanu technicznego konstrukcji stalowych - podała.

Podkreśliła, że "zarówno władze miasta, jak i wykonawcy chcieliby, aby cały system działał od razu bez zarzutu, ale Olsztyn w komunikacji tramwajowej stawia dopiero "pierwsze kroki", a to, co nas teraz spotyka, to "choroby wieku dziecięcego".

- Mówimy o projekcie wartym pół miliarda złotych. Jeśli dodatkowo uświadomimy sobie, że tak wielka inwestycja została wykonana w ciągu zaledwie roku, to z takiej perspektywy te awarie są jedynie niewielkimi usterkami. Niemniej jednak nie umniejszamy ich wagi i do każdej podchodzimy z równą wnikliwością, starając się dociec, co jest ich przyczyną - podkreśla rzeczniczka.

Tramwaje w Olsztynie

Budowa tras tramwajowych w Olsztynie była częścią dużego projektu usprawnienia komunikacji miejskiej w Olsztynie. Jego wartość według Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju to 497 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie ponad 350 mln zł.

Zbudowane trasy połączyły sypialnie miasta: Jaroty, Pieczewo i Nagórki z centrum Olsztyna oraz dworcem kolejowym i miasteczkiem studenckim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Od linii głównej w Śródmieściu odchodzą dwie krótsze trasy: do kampusu i do starówki. Oprócz tras tramwajowych, w Olsztynie wybudowano buspasy, nową ulicę Obiegową, która skróciła przejazd z dużych osiedli do śródmieścia, wprowadzono system inteligentnego zarządzania ruchem miejskim.

Władze Olsztyna planują rozbudowę sieci tramwajowej z pieniędzy unijnych w nowej perspektywie 2014-20.



Sprawdź też:
Olsztyn
torowisko
szyny

zmodyfikowano: 2016-01-11 10:43:04

  • www – 11.01.2016

    Na pewno do pęknięć nie przyczyniły się lekkie mrozy, bo one ujawniły tylko problem.
    Wygląda na to, że naprężenia szyn są za duże. Natury nie da się oszukać, a wygląda na to, że ktoś chciał. Zobaczymy co wyjdzie z ekspertyzy.

  • advisor – 11.01.2016

    Bo szyny były złe... i podwozie... podwozie też było złe...

  • BZE – 11.01.2016

    Krótko.....tak sie kończy spawanie szyn w temperaturze powyżej 30 stopni w szynie....Idę o zakład ,że tak było.Kolejowe przepisy Id-5 tego zabraniają,bo efekty....jak widać,rozerwanie spoiny.Poza tym,możliwe,że termitowcy wykonujac spoiny poszli"na skróty"....np.niedogrzanie

  • Gruby – 13.01.2016

    Szyny pękają bo tramino je niszczy. Wynika to z błędów projektowy i mało solidnego wykonania tych tramwajów. Trzeba było kupić pesy. Jakoś pod pesami żadna szyna jeszcze nie pękła. ...buhahahaahhah

  • Marcin Wrocław – 13.01.2016

    Tory się "docierają" ,ha,ha!

  • Romo – 13.01.2016

    A w Szczecinie to co, towarzyszu chudy inaczej.....

  • ostatni – 07.02.2016

    PESY całe są marne i same z nimi problemy, a szczególnie problem z kołami, cały czas toczenie, wymiana, toczenie i tak w kółko, to samo z ich kolejowymi produktami, SYF!

Dodaj komentarz

InfoBus nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w portalu infobus.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Od 2008 r. firma „JMK analizy rynku transportowego” oferuje wyjątkową usługę dla branży transportu publicznego. To na bieżąco aktualizowana informacja przetargowa na temat dostaw nowych i używanych...
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2016, kiedy będziemy świętować 15-lecie portalu! Portal TransInfo.pl działa od 2001 roku. Początkowo - pod nazwą InfoBus.pl - zajmował się tylko...