TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Kolejne Krakowiaki w ciągu najbliższych tygodni
INFOTRAM - Opublikowano: 29.06.2015 18:49:38 31 komentarzy
Kolejne Krakowiaki w ciągu najbliższych tygodni

- Bardzo nam zależało, aby tramwaj dotarł do Krakowa w czerwcu i aby jak najszybciej mógł służyć mieszkańcom. Cały czas trwają intensywne prace nad przygotowywaniem kolejnych pojazdów, które w najbliższych tygodniach będą dostarczane do Krakowa – zapewniał Tomasz Zaboklicki, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz SA.

Jak już informowaliśmy na łamach InfoTram 28 czerwca rano do zajezdni tramwajowej Podgórze dotarł pierwszy z 36 nowych, najdłuższych w Polsce tramwajów, wyprodukowany przez bydgoską fabrykę PESA Bydgoszcz SA. Pojazd na czas transportu został podzielony na dwie części i podróżował na dwóch specjalnych naczepach samochodowych.

- Obecnie trawa łączenie wagonu i przygotowanie go do pierwszych, testowych przejazdów po krakowskich torowiskach. Będą one jednym z elementów badań, jakie musi przejść każdy nowy typ tramwaju. Jednocześnie będą trwać szkolenia motorniczych i mechaników. Dopiero po zakończeniu szkoleń i pozytywnym wyniku badań tramwaj zacznie wozić pasażerów – informuje Rafał Świerczyński, Prezes Zarządu MPK SA w Krakowie.

Nowy niskopodłogowy tramwaj został przygotowany specjalnie dla Krakowa. Jest długi na prawie 43 metry i będzie mógł jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej monitoring oraz dwa automaty biletowe, w których za bilet zapłacimy monetami i kartą płatniczą. Tramwaj został także wyposażony w specjalną platformę, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach.

- Wiem, że mieszkańcy z niecierpliwością czekali na ten tramwaj. Tym bardziej cieszę się, że już wkrótce zacznie on wozić pasażerów na najpopularniejszych w Krakowie liniach nr 4 i 50, zastępując stare, wysłużone wagony z wysoką podłogą – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.

Nie tylko długość decyduje o tym, że jest to wyjątkowy i jedyny tego rodzaju tramwaj w Polsce. Dla pasażerów w środku wagonu zostały przygotowane miejsca na bagaż oraz specjalne miejsce, gdzie dzięki zamontowanym portom USB i gniazdkom elektrycznym będą mogli doładować swoje telefony i inne urządzenia mobilne.

W tramwaju specjalne miejsce zostało także przygotowane dla rowerzystów, którym zabrakło sił lub pogoda nie pozwoliła na kontynuowanie jazdy jednośladem. Wsiadając do nowego wagonu będę mieć do dyspozycji kilka poręczy, dzięki którym będą mogli bezpiecznie i komfortowo przewieźć rower.

- Cała konstrukcja i długość tramwaju jest wyjątkowa. Zazwyczaj producenci korzystają z pewnych wcześniejszych rozwiązań. „Krakowiak” jest zupełnie nowym pojazdem, przygotowanym wyłącznie z myślą o mieszkańcach Krakowa – mówił Tomasz Zaboklicki.

Przypomnijmy, że MPK SA podpisało z firmą PESA Bydgoszcz SA umowę na dostawę 36 fabrycznie nowych, niskopodłogowych wagonów tramwajowych o nazwie „Krakowiak” 3 lipca 2014 roku. Podpisanie umowy było możliwe dzięki decyzji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które 10 czerwca przesunęło z listy rezerwowej na listę podstawową Projektów Indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, przygotowany przez MPK SA w Krakowie projekt. Przetarg na dostawę nowych tramwajów został rozstrzygnięty pod koniec 2013 roku. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiło przedsiębiorstwo PESA Bydgoszcz SA. Oferta tej firmy spełniła wszystkie wymagania określone w specyfikacji i uzyskała najwyższą liczbę punktów.

Wartość kontraktu z firmą PESA to 291 240 000 zł netto. Przewidywane dofinansowanie do 36 wagonów z Funduszu Spójności to 171 831 600 zł.


Sprawdź też:
PESA
Kraków
MPK Kraków
Krakowiak

zmodyfikowano: 2015-06-29 18:52:58

Komentarze (31)

  • z – 29.06.2015

    Ogólnie jak na Pesę ładnie,wąskie przejście ok 50cm najwęższym przejściu- porażka.Pewnie slalomowe poręcze wymyślili Krakusy ciekawe jak się sprawdzą.

  • eryk – 29.06.2015

    Wygląda okazale, że się tak wyrażę. Dobrze się zapowiada.

  • warsaw – 29.06.2015

    Bardzo mi się podoba ,że wózki nie posiadaja tych fatalnych osłon tylko mają osłony połaczone zawiasami z burtą

  • maxik – 29.06.2015

    "Następne w ciągu następnych tygodni" optymistycznie zwłaszcza ,że na hali montażu w Pesie obecnie nie jest składany żaden "Krakowiak"

  • Krakowianin – 29.06.2015

    Wygląda całkiem atrakcyjnie !!

  • czatujący – 29.06.2015

    Bardzo ładny , malowanie jak dla mnie "superowe" , ciekawe tylko jak będą się spisywać te Pesowskie wózki z silnikami w ramie?

  • kordian – 29.06.2015

    Malowanie bardzo fajne , podobno NGT6 po NG tez będą podobne malowanie dostawać

  • niezorientowany – 29.06.2015

    Może robią się na innej hali? Czy pesa robi tramwaje tylko w jednej hali?

  • hmmm – 29.06.2015

    Tak tylko w jednej. Kilka Krakowiak ów ma gotowe konstrukcje wiec montaż to około 2-3 tygodnie

  • niezorientowany – 29.06.2015

    To w czym problem? Poskładają i po zawodach.

  • obserwator taborowy – 29.06.2015

    No i te bardzo ładne i praktyczne ok. 10 cm progi na niskiej podłodze - tu na żadnym zdjęciu nie widać, ale MPK Kraków pokazał je na innych fotografiach. Zwracają uwagę jeszcze dwie rzeczy - praktycznie wyłączenie ponad 30% jednego członu na uchwyty rowerowe i brak w dużych partiach wagonu uchwytów dla stojących pasażerów. A ten stolik z gniazdkami do telefonów i gniazdka 230V poniżej to w pojazdach komunikacji miejskiej całkowite nieporozumienie - ot, wodotrysk.

  • Fred – 29.06.2015

    @hmmm To będzie już sierpień ta do rozliczenia dofinansowania ma być w Krakowie jeszcze 35 szt

  • fitipaldi – 29.06.2015

    Dwa tygodnie na sprawdzanie i homologacje , będzie OK to Pesa z montażem ruszy pełną parą

  • bd – 30.06.2015

    Fantastycznie wygląda. Wtyczki z prądem to sympatyczny pomysł an wypadek rozładowanego telefonu. Powinni je ale jakoś zabezpieczyć przed małymi dziećmi.

  • Warszawiak – 30.06.2015

    Technicznie się nie wypowiada, bo się nie znam. Co do estetyki dla mnie super-stonowana, myślę, ze ponad czasowa. Jedyny zgrzyt to czcionka napisu Krakowiak. Zazdroszcze, ze w Krakowie będzie tramwaj, w którego wyglądzie razi tylko napis.

  • ciekawy – 30.06.2015

    Ciekawe czy tym razem obędzie się bez kolizji z infrastrukturą miejską ?

  • welly – 30.06.2015

    @ciekawy przecież w Krakowie jeżdźą NGT8 a to ten sam rozmiar pudła

  • obserwator taborowy – 30.06.2015

    @welly - szerokość pudła to nie wszystko - liczy się też położenie wózków, a w niektórych przypadkach - odległość między nimi (na łukach). Wystarczy przypomnieć casus poznańskich wagonów Tatry/FPS

  • jag – 01.07.2015

    Może wreszcie nadszedł czas, aby odblokowano dla pasażerów pierwsze drzwi w NGT8. W Krakowiaku, jeśli ZIKiT i MPK nic nie zmienią, pierwsze drzwi będą używane (na zewnątrz przycisk).
    Nie widać tego na zdjęciach, ale drzwi od wewnątrz będą raczej wyposażone w przyciski otwierania, których bardzo brakuje w NGT6 i 8. Co do rozmieszczenia poręczy, uchwytów i ich dostępności ich funkcjonalność sprawdzić trzeba w praktyce - NGT8 i EU8N nie są w tej mierze dobrymi wzorami. Inne niewiadome to tłumienie drgań, wózki toczone w NGT8 to porażka, oby PESA miała lepsze rozwiązanie. Dźwięki produkowane przez falowniki w NGT8 są akceptowalne, czego nie można powiedzieć o warszawskich tramwajach rodem z PESY, jak będzie w Krakowiaku, zobaczymy. Z drobiazgów - sygnał zamykania drzwi w NGT8 jest umiarkowany i akceptowalny czego nie można powiedzieć o NGT6, Ciekawe jaki będzie w Krakowiaku? Wyświetlacz trasowy to kombinacja dotychczas nieczytelnego mini-golfa z systemem warszawskim. Nie wygląda najlepiej i już ze zdjęć można powiedzieć, że daleko mu do czytelności wyświetlaczy zainstalowanych np. w krakowskich autobusach f-my Mobilis - niemniej jednak to szczegóły i drobiazgi, których nie zauważą przesiadający się z Konstal 105N do Krakowiaka, ale też możliwe do poprawy w następnych pojazdach z serii Krakowiak. Pożyjemy - zobaczymy.

  • brożek – 01.07.2015

    Pierwsze drzwi w Krakowiaku będą tylko dla motorniczego tak jak w NGT6

  • pińkowski – 01.07.2015

    Na razie idą na "50"-ke , na "4"-ke po oddaniu Dunajewskiego

  • MTA – 01.07.2015

    Odcinanie "na siłę" pierwszych drzwi, jak w NGT8, powoduje gorsze napełnianie wnętrza. Czy MPK tego naprawdę nie rozumie? Motorniczy, w czasie normalnej jazdy, nie ma potrzeby częstego wychodzenia z kabiny, więc nie widzę jakiegokolwiek sensu, aby blokować dla niego pierwsze drzwi.

  • jag – 02.07.2015

    @brożek w NGT6 pasażerowie nie mają dostępu do drzwi motorniczego, chyba chodziło Ci o NGT8. nie wiem, czy w Krakowiaku tak będzie jak w NGT8, gdzie w miejscu przycisku otwierania drzwi znajduje się bęben zamka na kluczyk... @MTA oczywiście, że się zgadzam i tłumaczenia, że motorniczy musi wyjść przestawić zwrotnicę są irracjonalne, przecież w innych tramwajach także musi to czynić od czasu do czasu. Inne kuriozalne tłumaczenie to spójność zgodność z NGT6, gdzie drzwi są wyłącznie dla motorniczego i pasażerowie nie wiedzieliby, czy drzwi można, czy też nie można otworzyć... ;)

  • fromex – 03.07.2015

    Cztery fotele w rzędzie? Małe potoki pasażerskie mają te Krakusy. Szczęściarze. Albo więcej emerytów... Gdy przyjechały do Wawy pierwsze 120Na, to trójfotelowe(!) rzędy były chyba pierwszą rzeczą wyklinaną przez pasażerów. Zwłaszcza tych, którzy zostali na przystanku :> Wozy z kolejnych zamówienia miały już układ "po bożemu" czyli fotele na burtach i dość. Dzięki temu pojazd jest bardziej "zabieralny".
    A z tym układem foteli "Krakowiak" trochę przypomina mi "Pumę" :P (żyje to jeszcze?)

  • Krak – 03.07.2015

    @jag - albo nie jechałeś NGT8 albo nie wiesz o czym piszesz albo jesteś ignorantem zaginającym rzeczywistość ;)
    W NGT8 pierwsze drzwi są TYLKO dla motorniczego, prowadzą tylko do kabiny motorniczego !
    W Krakowiaku jest tak samo!
    I tak powinno być - motorniczy musi mieć komfort prowadzenia pojazdu!
    Jeśli spytasz dlaczego tylko się ośmieszysz - kolejny raz ;)
    Pozdrawiam.

  • jag – 06.07.2015

    @Krak ignorantem? W NGT6 nie było możliwości wykorzystania pierwszych drzwi przez pasażerów. W NGT8 zaprojektowano je do normalnej obsługi pasażerskiej lecz ostatecznie MPK zrezygnowało z ich wykorzystania. Zobacz w naturze lub na zdjęciach - codziennie jadę 14-ką, czyli NGT8 właśnie.

  • jag – 06.07.2015

    @formeks układ foteli w Krakowiak jest zgodny z życzeniem zamawiającego i identyczny z NGT6/8. Przejście jest wąskie, ale sprawdza się odziwo w praktyce, a daje to więcej miejsc siedzących w pojeździe.

  • fromex – 06.07.2015

    @jag, ależ ja doskonale wiem, że farbyka robi takie zamówienie jakie złoży zleceniodawca :) Jestem tylko zdziwiony, że tak ogranicza się przestrzeń dla pasażerów stojących, więc wnioskuję, że są mniejsze potoki. Wtedy to się sprawdza, jest wygodniej i ok. W Wawie układ 2+1 się nie sprawdził. O 2+2 lepiej nie myśleć. Dlatego zamawiający przy następnej okazji nie uszczęśliwiał na siłę (głównie emerytów kosztem reszty pasażerów) i kolejne dostawy miały 1+1. Niestety, nie zawsze więcej foteli=lepiej (zależy jeszcze dla kogo). Nie ma bata, fotel ogranicza przestrzeń do stania, chyba, że rozważamy fizykę alternatywną :P

  • jag – 07.07.2015

    @formeks to była uwaga dla innych. Oczywiście, że w takim przejściu stoi się niewygodnie, a o minięcie się jest trudno. Poza godzinami szczytu w Krakowie to się sprawdza, ale zobaczymy jak będzie w Krakowiaku na obciążone linii 4 ...

  • z krakowa – 07.07.2015

    Do @Krak. To Ty się ośmieszasz. W NGT8 pierwsze drzwi miały służyć pasażerom i prowadzącemu gdybyś pojechał tym pojazdem to byś o tym wiedział, ale wolisz wycieczki osobiste od rzetelnej informacji. Na zdjęciach Krakowiak wrażenie widać na pierwszych drzwiach przycisk otwieranią dla pasażerów, dlatego pytanie czy zostaną udostępnione jest zasadne. Odpowiedź jak to jest, że w Wawie, Poznaniu, Gdańsku i.t.d. pierwsze drzwi służą pasażerom i motorniczym, a w Krakowie nie mogą,

  • Oleg – 07.07.2015

    http://www.mpk.krakow.pl/pl/aktualnosci/news,3825,krakowiak---najdluzszy-w-polsce-tramwaj-jest-juz-w-krakowie.html
    Drugie zdjęcie - przybliżenie na drzwi.
    Widać przycisk dla pasażerów, przejście z małym stopniem do wnętrza oraz drzwi motorniczego. Do @brożek i @Krak

Dodaj komentarz

InfoBus nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w portalu infobus.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Od 2008 r. firma „JMK analizy rynku transportowego” oferuje wyjątkową usługę dla branży transportu publicznego. To na bieżąco aktualizowana informacja przetargowa na temat dostaw nowych i używanych...
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Merytoryczny poziom przekazywanych informacji i szeroki zakres tematyki powoduje, że z roku na rok portal TransInfo.pl odwiedza coraz więcej Czytelników. W zeszłym roku osiągnęliśmy wskaźniki na...